Tajniki Instagrama

Moje konto zostało zablokowane – za co można otrzymać czasową lub stałą blokadę na Instagramie?

Wraz ze wzrostem ilości użytkowników Instagrama, namnożyły się też różne problemy, dotyczące domniemanego łamania zasad i polityki tej platformy. Często dostaję od was szczere słowa zaniepokojenia, że pomimo tego, że – waszym zdaniem – nie złamaliście nigdy regulaminu IG, dotknęła was blokada. Blokada lajkowania, blokada obserwowania, blokada pisania komentarzy a czasami i blokada całego konta, bardzo niepokojąca, bo związana z niepowodzeniem przy każdej próbie logowania. Tak więc nie jest to tylko hipotetyczna sytuacja – a realny dylemat, który może przydarzyć się właściwie każdemu. Dzisiaj przyjrzymy się temu, za co tak naprawdę można dostać blokadę na Instagramie i jak zminimalizować to ryzyko.

Ile trwają blokady na Instagramie?

Zwykle godzinę, 12, 24 lub 48 godzin. Od niedawna istnieją też stałe blokady – czyli niemalże nieodwracalna utrata konta. Jest to jednak skutek notorycznego łamania regulaminu Instagrama lub dopuszczenia się większego przewinienia. Istnieje kilka rodzajów blokad – pisałam o nich tutaj: Limity, ograniczenia i blokady na Instagramie – i podczas np. trwania blokady na polubienia, można normalnie posługiwać się swoim profilem, wykluczając jedynie tą jedną funkcję.

Jak podpadamy algorytmom Instagrama i za co możemy dostać blokadę?

  • za korzystanie z botów. Nie łudźmy się, że po drugiej strony IG nie siedzą profesjonalni, wprawieni w boju specjaliści. Instagram to ogromna firma, która zatrudnia ilość informatyków, programistów i fachowców, o jaką nawet ich nie podejrzewamy. Codziennie pracują nad tym, żeby nie przegapić żadnych usterek i żeby być na bieżąco ze wszystkimi zachowaniami użytkowników. Korzystanie z bota nie jest łatwe do ukrycia – a konsekwencje używania botów do rozwoju konta, bywają opłakane w skutkach. Instagram mocno walczy z takimi masowymi zachowaniami – nie warto.
  • za publikowanie zbyt odważnych zdjęć, nagości i pornografii. To brzmi pewnie banalnie i przewracacie w tym momencie oczami, ale Instagram lubi zaskakiwać – i za perwersyjną nagość może uznać nawet niewinne zdjęcie w stroju kąpielowym, szczególnie, kiedy zostanie ono zgłoszone przez kilku użytkowników (którzy np. was nie lubią i po prostu chcą zrobić wam na złość – i takie sytuacje mają miejsce)
  • publikowanie cudzych zdjęć, bez zgody autora
  • nagminne korzystanie z zakazanych hashtagów (które do nich należą? Zerknijcie tu: Lista zakazanych hashtagów)
  • nadużywanie funkcji follow, like lub zbyt szybkie publikowanie identycznych komentarzy. Istnieją pewne limity, których lepiej nie przekraczać, żeby algorytm nie uznał naszego zachowania za podejrzane i zbyt intensywne, a więc zakrawające o spam
  • długotrwałe używanie metody “follow/unfollow” – algorytmy IG wyłapią, że Twoje akcje są masowe i nieautentyczne. Instagram blokuje takie konta, aby chronić swoją społeczność i pozostałych użytkowników przed obserwującymi, którzy rozdają swoje obserwacje bardzo interesownie – i zazwyczaj na maksymalnie 2 dni. Więcej o tym dlaczego ta technika nie posłuży rozwojowi waszego profilu, poczytacie tutaj:

Jak skutecznie zadbać o to, aby nasze konto nie było narażone na blokadę?

Podsumujmy sobie w kilku prostych punktach, o co dbać, by nie groził nam stres związany z zablokowanymi funkcjami lub w najskrajniejszym przypadku – utratą profilu. Obecnie różnorakie blokady są właściwie codziennością (nawet w ostatnim tygodniu dostałam kilkanaście wiadomości z prośbą o poradę / pomoc), a recepta jest niemalże tylko jedna: zwolnić. Przyczyną zdecydowanej większości blokad jest to, że działamy za szybko, zbyt automatycznie, przez co system wyłapuje nasze działania jako podejrzane. Jeśli nie chcesz dołączyć do grona osób martwiących się blokadami i piszącymi liczne (niecałkiem skuteczne) odwołania, kiedy blokada stanie się już faktem – musisz znaleźć bezpieczniejsze i bardziej “wyszukane” metody promowania i rozwijania swojego konta. Follow/unfollow, masowe komentarze, zautomatyzowane akcje i boty to krótka droga, często donikąd.

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :

Leave a Reply