Tajniki Instagrama

Moje konto zostało zablokowane – za co można otrzymać czasową lub stałą blokadę na Instagramie?

Wraz ze wzrostem ilości użytkowników Instagrama, namnożyły się też różne problemy, dotyczące domniemanego łamania zasad i polityki tej platformy. Często dostaję od was szczere słowa zaniepokojenia, że pomimo tego, że – waszym zdaniem – nie złamaliście nigdy regulaminu IG, dotknęła was blokada. Blokada lajkowania, blokada obserwowania, blokada pisania komentarzy a czasami i blokada całego konta, bardzo niepokojąca, bo związana z niepowodzeniem przy każdej próbie logowania. Tak więc nie jest to tylko hipotetyczna sytuacja – a realny dylemat, który może przydarzyć się właściwie każdemu. Dzisiaj przyjrzymy się temu, za co tak naprawdę można dostać blokadę na Instagramie i jak zminimalizować to ryzyko.

Ile trwają blokady na Instagramie?

Zwykle godzinę, 12, 24 lub 48 godzin. Od niedawna istnieją też stałe blokady – czyli niemalże nieodwracalna utrata konta. Jest to jednak skutek notorycznego łamania regulaminu Instagrama lub dopuszczenia się większego przewinienia. Istnieje kilka rodzajów blokad – pisałam o nich tutaj: Limity, ograniczenia i blokady na Instagramie – i podczas np. trwania blokady na polubienia, można normalnie posługiwać się swoim profilem, wykluczając jedynie tą jedną funkcję.

Jak podpadamy algorytmom Instagrama i za co możemy dostać blokadę?

 • za korzystanie z botów. Nie łudźmy się, że po drugiej strony IG nie siedzą profesjonalni, wprawieni w boju specjaliści. Instagram to ogromna firma, która zatrudnia ilość informatyków, programistów i fachowców, o jaką nawet ich nie podejrzewamy. Codziennie pracują nad tym, żeby nie przegapić żadnych usterek i żeby być na bieżąco ze wszystkimi zachowaniami użytkowników. Korzystanie z bota nie jest łatwe do ukrycia – a konsekwencje używania botów do rozwoju konta, bywają opłakane w skutkach. Instagram mocno walczy z takimi masowymi zachowaniami – nie warto.
 • za publikowanie zbyt odważnych zdjęć, nagości i pornografii. To brzmi pewnie banalnie i przewracacie w tym momencie oczami, ale Instagram lubi zaskakiwać – i za perwersyjną nagość może uznać nawet niewinne zdjęcie w stroju kąpielowym, szczególnie, kiedy zostanie ono zgłoszone przez kilku użytkowników (którzy np. was nie lubią i po prostu chcą zrobić wam na złość – i takie sytuacje mają miejsce)
 • publikowanie cudzych zdjęć, bez zgody autora
 • nagminne korzystanie z zakazanych hashtagów (które do nich należą? Zerknijcie tu: Lista zakazanych hashtagów)
 • nadużywanie funkcji follow, like lub zbyt szybkie publikowanie identycznych komentarzy. Istnieją pewne limity, których lepiej nie przekraczać, żeby algorytm nie uznał naszego zachowania za podejrzane i zbyt intensywne, a więc zakrawające o spam
 • długotrwałe używanie metody “follow/unfollow” – algorytmy IG wyłapią, że Twoje akcje są masowe i nieautentyczne. Instagram blokuje takie konta, aby chronić swoją społeczność i pozostałych użytkowników przed obserwującymi, którzy rozdają swoje obserwacje bardzo interesownie – i zazwyczaj na maksymalnie 2 dni. Więcej o tym dlaczego ta technika nie posłuży rozwojowi waszego profilu, poczytacie tutaj:

Jak skutecznie zadbać o to, aby nasze konto nie było narażone na blokadę?

Podsumujmy sobie w kilku prostych punktach, o co dbać, by nie groził nam stres związany z zablokowanymi funkcjami lub w najskrajniejszym przypadku – utratą profilu. Obecnie różnorakie blokady są właściwie codziennością (nawet w ostatnim tygodniu dostałam kilkanaście wiadomości z prośbą o poradę / pomoc), a recepta jest niemalże tylko jedna: zwolnić. Przyczyną zdecydowanej większości blokad jest to, że działamy za szybko, zbyt automatycznie, przez co system wyłapuje nasze działania jako podejrzane. Jeśli nie chcesz dołączyć do grona osób martwiących się blokadami i piszącymi liczne (niecałkiem skuteczne) odwołania, kiedy blokada stanie się już faktem – musisz znaleźć bezpieczniejsze i bardziej “wyszukane” metody promowania i rozwijania swojego konta. Follow/unfollow, masowe komentarze, zautomatyzowane akcje i boty to krótka droga, często donikąd.

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :

4 komentarze

 1. [Anonimowo]

  Marzec 1, 2020 at 9:33 pm

  Mam blokadę na lajki i komentarze i zaobserwowanych ok. 400 osób, po jakim czasie i w jakis odstępach czasowych będę mogła je tak mniej więcej odobserwowywać? :C

 2. Betty

  Kwiecień 3, 2020 at 2:06 pm

  Cześć, mam taki problem. Kilka dni temu założyłam konto na instagramie nie wiedząc absolutnie, że istnieją w ogóle jakieś limity, nie miałam z tym portalem nigdy wcześniej do czynienia.
  I mój problem polega na tym, że oczywiście na dzień dobry przekroczyłam limit obserwowanych kont, lajków pewnie też, z postami też trochę przesadziłam, prowadzę profil o konkretnej tematyce i generalnie dostałam blokadę na wszystko prócz dodawania relacji.
  Początkowo dostałam bana na 24 godziny, odczekałam swoje i ku mojemu zdziwieniu kiedy ten termin minął i oficjalnie moje konto zostało odblokowane (podobno) po jednym lajku, dostałam ponownie bloka na 24 godzinki, lekko się wkurzyłam, ale trudno, następnego dnia kiedy czas blokady niby minął, znowu to samo, jeden lajk czy jedna zaobserwowana osoba i kolejny blok na 24 godziny. Trwa to tak od kilku dni, dzisiaj było to samo, koniec bloka, lajk i blokada do jutra. Jestem załamana, nie wiem co robić, czemu tak się dzieje, skąd te ciągle blokady skoro nie mam możliwości “przewinienia”, nie mam możliwości przekroczenia limitu, bo ciągle jestem blokowana. Zgłaszałam to im, ale wiadomo, że generalnie instagram ma gdzieś takie zgłoszenia. Mam nowo założony profil, który zapewne będę zmuszona usunąć właśnie przez ciągłą blokadę, nie wiem czy to jest jakiś błąd, czy robią to celowo.

  Moje pytanie zatem brzmi, czy po odblokowaniu konta jest coś takiego, że trzeba się wstrzymać z jakimikolwiek akcjami na profilu? bo zaczynam tak podejrzewać. Dzisiaj kiedy dla próby zaobserowałam jeden profil, żeby sprawdzić, czy mnie odblokowali, następny próbowałam dopiero po godzinie czy dwóch, więc skąd znowu ta blokada?

  Proszę o pomoc, czy ktoś tak miał jak ja, bo ja już nie wiem jak ocalić swój profil.

  1. Kasia Today

   Kwiecień 3, 2020 at 5:41 pm

   Niestety Instagram tak działa – a przynajmniej tak donoszą użytkownicy – że po zdjęciu pierwszej blokady, bardzo łatwo podpaść nawet bardzo małą ilością polubień. Dlatego, szczególnie przy świeżym koncie, po zdjęciu blokady warto być super ostrożnym – bo im konto starsze, tym więcej można na nim robić i nie dostać blokady. A na nowym niestety jest to zdecydowanie za łatwe. Początki są pod tym względem trudne, bo IG teraz ma wzmożony tryb wykrywania botów i niestety cierpią na tym też niewinni użytkownicy 🙁
   Mam nadzieję, że problem szybko minie. Natomiast konto na pewno zostanie ocalone – także głowa do góry 🙂

 3. Betty

  Kwiecień 3, 2020 at 8:49 pm

  Dziękuję za odpowiedź, jak jutro mnie odblokują (żeby to sprawdzić muszę polubić coś, albo kogoś zaobserwować) to spróbuję powstrzymać się, żeby cokolwiek robić przez jakiś czas, tylko mam nadzieję, że teraz już tak nie będzie, że wystarczy że coś polubię i znowu zablokują mnie na 24 godz 😭

Leave a Reply