Tajniki Instagrama

Blokada na Instagramie – jak ją zlikwidować?

Scenariusz jest następujący: masz dużą potrzebę działania w sieci i tworzysz swój profil, o który cierpliwie dbasz i zależy ci na jego rozwoju. Inwestujesz w niego naprawdę dużo czasu i wysiłku. Po pewnym czasie, widzisz efekty swojej regularności: społeczność powoli rośnie, widzisz zainteresowanie z jej strony, licznik i statystyki prezentują się coraz optymistyczniej, czasami polecają cię nawet znani i od dawna cenieni w branży instagramerzy. Aż pewnego dnia, satysfakcję i radość rozwijania swojego kąta w internecie, zastępują nerwy i strach – dostrzegasz, że twoje konto dostało blokadę. Ogólną blokadę lub czasową blokadę jednej funkcji. Czy to brzmi trochę jak sytuacja, w której się znalazłaś? Nerwy są najgorszym doradcą, więc podpowiem ci, co w takiej sytuacji zrobić.

. Za co można dostać blokadę na Instagramie?

Napisałam o możliwych przyczynach blokady cały wpis, o tutaj –  Moje konto zostało zablokowane: za co można otrzymać czasową lub stałą blokadę na Instagramie? , dlatego teraz tylko skrótowo przypomnimy sobie, czego unikać.

Ryzyko blokady #1: masowe i zbyt szybkie rozdawania lajków lub obserwacji

To zdecydowanie najczęstszy powód blokad. Niezależnie od tego, czy skorzystałaś z jakiejś zautomatyzowanej promocji – na przykład tej oferowanej przez liczne, naciągające serwisy, czy robiłaś to sama, zbyt szybkie tempo rozdawania czegokolwiek (komentarzy, polubień, follow) grozi zablokowaniem tych funkcji, a w skrajnych przypadkach i całego profilu. Kojarzysz wyglądające podejrzanie konta, które zaobserwowały cię w zeszłym tygodniu? Sprawdź, istnieje duże prawdopodobieństwo, że już nie istnieją: przekraczały wszystkie możliwe limity i zostały zbanowane. Dlatego staraj się nie przekraczać dozwolonego tempa aktywności (o konkretnych liczbach przeczytasz we wpisie: Limity i ograniczenia na Instagramie – ile polubień i obserwacji na godzinę? )

Ryzyko blokady #2: pogwałcenie praw copyright

Publikując jakiekolwiek zdjęcie, aby nie naruszać zasad Instagrama – zdjęcie musi być Twoje, a jeśli nie, musisz mieć zgodę autora, by je u siebie udostępnić. Popularnym zabiegiem podczas publikowania cudzych zdjęć jest też wyraźne podpisanie autora: poprzez dodanie znacznika + oznaczenie nazwy konta autora w opisie. Jeśli publikujesz krótkie filmy z muzyką, do której nie masz wykupionych praw – Instagram na 89% usunie te filmy. Konsekwencją częstego ignorowania tych zasad, może być to, że autor zdjęć lub muzyki, którą bezprawnie wykorzystujesz, będzie zgłaszał Twoje publikacje i całe konto, jako naruszające politykę Instagrama.

Ryzyko blokady #3: zbyt odważne zdjęcia, pokazywanie jakiejkolwiek formy nagości

Zdjęcia lub filmy zawierające duże partie odkrytego ciała lub agresywne zachowania prawie zawsze podpadają algorytmom – które często są nawet zbyt czujne, banując treści, które wcale nie były niewłaściwe (np. fotografie w strojach kąpielowych albo koronkowych sukienkach)

. Jak usunąć blokadę na Instagramie?

Stało się, blokada dopadła i ciebie. Instagram najczęściej kara użytkowników za niewłaściwe zachowanie (np. zbyt szybkie lajkowanie ogromu zdjęć) czasową blokadą, która sama mija. W przypadku czasowej blokady istnieją dwa rozwiązania: najpierw wyloguj się i zaloguj ponownie. Część blokad samoistnie wówczas znika 😉 Jeśli blokada wciąż trwa, oznacza to, że jest nieco poważniejsza i musisz po prostu odczekać trochę czasu, a po przywróceniu ci zablokowanych funkcji, nie nadużywać ich ponownie.

Większy problem to trwała blokada, która często wiąże się z utratą konta. Tak, Instagram zastrzega sobie takie prawo – w każdym momencie może usunąć profil, który łamie zasady społeczności IG. Jeśli tak się stanie, przy próbie logowania odczytasz komunikat “your account has been disabled for violating our terms. Learn how you may be able to restore your account”.

Jeśli jesteś pewna, że nie zrobiłaś niczego niewłaściwego i Instagram popełnił błąd, blokując twoje konto – możesz się od tej decyzji odwołać. Często IG wymaga wówczas wypełnienia krótkiej ankiety i przesłania zdjęcia / skanu twoich dokumentów (dowodu osobistego lub prawa jazdy).

Na odpowiedź ze strony obsługi możesz czekać aż kilka dni. Doszły mnie też słuchy, że w przypadku beznadziejnej sytuacji, kiedy na odpowiedź czekasz już długo, a nie nadchodzi, warto spróbować też opisać swoją sytuację wraz z jej dokładnym wytłumaczeniem (oczywiście po angielsku) na mark@fb.com

. Jak jeszcze możesz zapobiec pojawianiu się blokad?

Upewnij się, że nie dałaś w przeszłości dostępu do swojego Instagrama tak zwanym third party apps – czyli aplikacjom, które korzystają z twojego loginu i hasła do swoich celów, np. analizowania statystyk, masowego polubiania postów czy sprawdzania i tworzenia raportów, kto w danym tygodniu cię odobserwował. Jeśli wciąż korzystasz z takich aplikacji – najlepiej usuń z nich swoje dane i je odinstaluj. Zmień też swoje instagramowe hasło.

Finalne myśli? Wszystko w nadmiarze jest złe, bo nie przypomina wtedy działania człowieka, a działanie automatu, więc IG uzna nas za bota. Recepta na omijanie blokad? Bądźmy aktywnymi użytkownikami (w końcu IG to społeczne medium), ale starajmy się nie przedawkowywać żadnych akcji – polubień, obserwacji, komentarzy. Nie publikujmy komentarzy zawierających same emoji – algorytm często uznaje je za spam. Za najbardziej wartościowe (i podbijające zasięgi) uznawane są komentarze, które mają więcej niż 3-4 słowa.

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :

17 komentarzy

 1. Paweł

  Marzec 30, 2020 at 12:28 pm

  w jaki sposób mogę się odwołać ? nigdzie nie mogę znaleźć choćby maila, a co mówić o ankiecie ?

 2. Ana

  Czerwiec 18, 2020 at 6:28 am

  Czy jest możliwość bym zapłaciła za odblokowanie mi pisania komentarzy?

  1. Kasia Today

   Czerwiec 22, 2020 at 4:10 pm

   Niestety nie – nie da się za to zapłacić, Instagram nie oferuje takich możliwości przy blokadzie 🙁

 3. Dawid Dziemidzik

  Sierpień 13, 2020 at 5:32 pm

  witam proszę o pomoc założyłem nowe konto na instagramie i pojawiło się takie coś i nie wiem co mam zrobić proszę o pomoc Dziękujemy za przesłanie informacji
  Sprawdzimy Twoje informacje. Jeśli je potwierdzimy, uzyskasz dostęp do swojego konta w terminie maksymalnie 24 godzin.

  1. Maciek

   Luty 23, 2022 at 7:37 pm

   Wiem że data ale udało ci się odzyskać konto? Mam tak samo, proszę o odpowiedz

 4. Kajtek

  Wrzesień 6, 2020 at 8:26 pm

  Witam
  Wysłałem do dziewczyny nagie zdjęcia na wiadomościach a dostałem blokadę i nic nie mogę robić

  1. Dawidonix

   Październik 31, 2021 at 4:56 pm

   Bo cie zgłosiła proste xD

 5. Justyna

  Wrzesień 10, 2020 at 5:31 am

  Dostałam blokadę bez określenia czasowego na lajkowanie zdjęć, obserwowanie ludzi i dodawanie opisów do zdjęć. Z tego co wiem powinna ona zniknąć po 48 godzinach, a dziś mija 4 dzień odkąd ona się pojawiła…próbowałam już każdego sposób żeby ją zlikwidować i nic nie działa…

  1. Weronika

   Październik 17, 2020 at 9:14 pm

   Mam to samo.. Udało Ci się z tym uporać?

 6. Monika

  Październik 5, 2020 at 7:29 pm

  Witaj
  Ja mam dziwny problem od trzech dni nie mogę stawiać znaczników na zdjęciach : podczas zapisywania wystąpił błąd – komunikat na czerwono i drugi komunikat ograniczenie aktywności – spróbuj później.

 7. Marta

  Październik 24, 2020 at 3:28 pm

  Wylogowalam sie i zalogowalam na nowo! Dzieki! Bo od 4 dni mialam bana xD a teraz dziala! 😀 buziak

 8. Zuzanna Patelska

  Listopad 4, 2020 at 7:49 pm

  Ja mam blokadę na relacje mogę normalnie dodać relacje ale potem nie mogę zobaczyć kto ją zobaczył albo jak dodaje ze można zadawać pytania to nie widzę ich

 9. ddd

  Listopad 10, 2020 at 1:31 pm

  Ja od 4 tygodni nie mogę odzyskać konta. Ktoś założył podobne konto do mojego (ja swoje miałem 6 lat). Podał mnie za podszywanie i moje konto zablokowali. Na nic wysyłanie skanów dowodu, maili itd. zero odpowiedzi

 10. laura

  Grudzień 12, 2020 at 12:26 pm

  Niecałe 2 dni temu dostałam tymczasową blokadę przez posiadanie właśnie tego typu aplikacji. Próbowałam sie wylogować i zalogować ale niestety powtórne zalogowanie się było niemożliwe nie wiem dlaczego. Aplikacje oczywiście usunęłam (po banie moje dane same sie z niej usunęły) a hasło zmieniłam (konto na ig mam stworzone przez facebooka więc hasło zmieniłam na facebooku). Nie wiem ile mam jeszcze czekać i czy w ogóle odzyskam to konto :c Ma ktoś jakieś rady co moge zrobić?

  1. Laura

   Grudzień 16, 2020 at 9:31 pm

   Do poprzedniego komentarza jeszcze dodam, że miałam możliwość ponownego zalogowania dzięki kodowi weryfikacyjnemu wysłanego na maila. Niestety okazało sie, że ten mail został usunięty i nie mam jak dostać tego kodu. Od dostania bana w tym momencie mija tydzień. Czy długo będe jeszcze czekała na odbanowanie i czy w ogóle odbanują mi to konto?

  2. Kaja

   Styczeń 11, 2021 at 11:38 pm

   czy konto udało się odzyskać mam ten sam problem ?

 11. llll

  Grudzień 22, 2020 at 4:03 pm

  Mi instagram zablokował konto za… podszywanie się pod kogoś. Konto prowadzone 7 lat, ponad 1000 moich zdjęć. Nagle ktoś założył identyczną nazwę użytkownika, ukradł mi 2 zdjęcia i to ja mam bana… od 3 miesięcy. To absurd. Tysiące wiadomości wysłanych i nadal nic. Dodam tylko, że to konto, które się podszywało nadal istnieje w instagramie tylko już bez moich zdjęć i ze zmienioną nazwą użytkownika…

Leave a Reply