Tajniki Instagrama

Jak czytać statystyki Instagrama, by podpowiedziały nam jak rozwijać konto (i podnosić liczbę obserwujących i ich zaangażowanie)

Niezależnie od tego jak duże jest Twoje konto na Instagramie, karta ze statystykami może zostać Twoim dobrym doradcą, który szczerze podpowie, na czym warto się skupić – i pomimo swojej kompetencji, nie weźmie za to ani złotówki. Mamy dostęp do ważnego narzędzia, które w dodatku jest darmowe, a tak rzadko z niego korzystamy – dlaczego? Rzut okiem na wykresy naszych instagramowych statystyk może pomóc nam wiele zrozumieć, a co najważniejsze – stwierdzić nad czym warto pracować i na jakim kierunku internetowej działalności się skupiać. Jeśli chciałabyś, aby Twoje konto intensywnie się wzrastało i być może zostało też jakimś dodatkowym sposobem na życie – nie ma rady, trzeba zacząć przyjaźnić się ze statystykami. Dla bloggerów, influncerów czy właścicieli małych biznesów przełożenie jest proste – więcej zrozumienia przy czytaniu statystyk = lepsze zaangażowanie czytelników, lepszy ruch i w wielu przypadkach też lepsza sprzedaż (jeśli bierzemy się za wydawanie jakichś autorskich produktów).

Zupełnie szczerze – analiza statystyk to jedna z tych rzeczy, która nigdy nie może Ci zaszkodzić. A warto dodać, że takich działań jest teoretycznie niewiele 😉

. Analiza obserwujących – czyli kto właściwie podgląda nas na Instagramie?

Wiesz kim są Twoi czytelnicy, czy tylko zgadujesz? Zacznijmy od właśnie tej części. Sprawdźmy czy Twoje posty czytają ludzie, dla których sądzisz, że piszesz. Myślisz, że Twoje treści pochłaniają tylko kobiety, a być może okaże się, że czyta Cię również sporo facetów. Lub odwrotnie.

Jeśli Twoi czytelnicy są bardzo zróżnicowani i w statystykach żadna grupa znacząco nie dominuje – nie martw się, to nie jest wcale źle. Niezależnie od Twoich wyników, próbując zrozumieć aktualnych obserwujących, łatwiej będzie ich utrzymać i przyciągać nowych. Wejdź w statystyki, a następnie w podrozdział “grupa odbiorców”. I zastanówmy się co widzisz.

  • płeć: tutaj zobaczysz kogo wśród Twoich czytelników jest więcej i dla kogo właściwie publikujesz
  • grupy wiekowe: zazwyczaj dominuje jeden z trzech przedziałów, 13-17, 18-24, 35-44, ale każdy z nich poszukuje innych treści, więc to ważny czynnik
  • lokalizacja: z jakich krajów i z jakich miast pochodzą Twoi ludzie? Czy większość z Twojego miasta czy okazuje się, że Twojego miejsca nie ma nawet wśród top 5?
  • czas: w jakich porach dnia i tygodnia Twoi obserwujący spędzają na IG najwięcej czasu i szansa na dotarcie do nich jest największa

. Przeanalizujmy wzrost lub zastój Twojego konta

Przyjrzyjmy się jak ma się Twój profil. Rośnie czy może maleje? Jeszcze zanim przejdziemy do indywidualnej oceny zasięgów każdego postu –  sekcja “aktywność” powie nam bardzo dużo. Tutaj mamy wszystko zsumowane.

  • Zasięg: czyli do ilu użytkowników dotarłeś w ostatnim tygodniu – i poprzez hashtagi i poprzez zasięg organiczny, czyli widoczność z poziomu feedu użytkowników
  • Interakcje: wizyty na profilu na przestrzeni tygodnia
  • Wyświetlenia: ponieważ niektórzy użytkownicy mogą wracać do Twoich treści i oglądać Twoje zdjęcie więcej niż raz, liczba ta jest zazwyczaj znacznie większa niż zasięg!

. Indywidualna analiza postów

Tutaj możemy pochylić się nad każdym wpisem i bardziej szczegółowo zbadać – co wypada lepiej a co gorzej. Ta analiza dostępna jest aktualnie tylko na kontach firmowych, jak i  na kontach twórców – warto więc mieć takie konto, nawet jeśli liczba obserwujących sprawia, że ze skromności, nie nazywamy jeszcze siebie twórcą (choć niesłusznie, bo o tym czy nim jesteśmy czy nie, nie decydują wcale statystyki, a nasze wartości i to czy wnosimy coś autentycznego i oryginalnego, tak myślę!)

 

wyświetlenia: ile razy łącznie ludzie spojrzeli na Twoje zdjęcie lub film. Miej na uwadze, że tak jak pisałam wyżej – niektórzy będą wracać do Twojego zdjęcia lub tekstu po 10 razy, stąd różnica pomiędzy wyświetleniami a zasięgiem

zasięg: do ilu realnych ludzi dotarł Twój wpis. Czyli liczba instagramowych UU, którzy spojrzeli na to, co stworzyłaś. Instagram da Ci tez znać ilu z tych ludzi Cię obserwuje (reszta trafiła do Ciebie jednorazowo, poprzez hashtagi czy polecenia z innych kont)

interakcje: ilu ludzi postanowiło coś zrobić po spojrzeniu na Twój post. Napisać komentarz, kliknąć w link, który masz w bio, albo napisać do Ciebie maila

obserwujący: ilu ludzi po zobaczeniu tego postu zdecydowało zacząć Cię obserwować

jak czytać statystyki Instagrama

. Przeanalizujmy Twoje ostatnie instastories

Instagram pozwala nam zaspokoić ciekawość i sprawdzić, ilu ludzi ogląda nasze relacje. Ci, którzy oglądają i chcą widzieć nasze stories są cenni – nasze treści wyświetlają im się wówczas wyżej.

  • zasięg: ile osób zdecydowało się odpalić Twoje stories
  • wyświetlenia: ile razy Twoje stories łącznie zostało obejrzane
  • exit: ile osób ewakuowało się z Twojego instastories przed końcem 🙁
. I co dalej z tymi danymi? Po co mi te statystyki?

Sama znajomość tych liczb to połowa sukcesu. Drugą połową jest przemyślenie co one znaczą i jak je zinterpretować. Krok pierwszy to sprawdzenie czy ludzie do nas przychodzą czy od nas odchodzą. To jednak nie zawsze obiektywny werdykt, bo Instagram robi teraz czystki i kasuje konta wielu botów, stąd też mogą ubyć nam z obserwujących profile, za którymi nigdy nie stali realni ludzie.

Sprawdź statystyki indywidualnych postów i je porównaj, żeby dowiedzieć się, które treści były chętniej przyjmowane i zyskały większy odzew czy większą ilość zapisów.

Zwróć też uwagę ilu ludzi obejrzało Twój post, ale byli to ludzie, którzy nie są Twoimi obserwatorami – bo tutaj nasuwa się myśl: zobaczyli wpis, ale jednak nie zdecydowali się zostać na dłużej. Dlaczego? Czy nie byli naszym targetem czy po prostu nasze treści były za mało atrakcyjne / dopracowane / oryginalne?

. Jak nas widzą i piszą? Czyli czy liczby wiążą się ze świadomością naszej marki (lub nazwy) i jak to widzą marki?

Poszerzanie świadomości i znajomości naszej obecności, to kluczowa rzecz – dlatego większość z nas działa w ogóle na Instagramie, right? Wystawiamy się na ekspozycję – i chcemy zazwyczaj, by było jej jak najwięcej (niekoniecznie z biznesowych, zarobkowych powodów – być może po prostu szerzymy treści, które naszym zdaniem świat powinien usłyszeć).

jak czytać statystyki Instagrama

I to oczywiste – więcej obserwatorów, lepsze zasięgi i ilość wyświetleń przekładają się na więcej świadomości o naszym istnieniu. Ale to nie jedyne czynniki, nad którymi powinniśmy czuwać.

Na początek – wielu instaekspertów jest tutaj zgodnych, dobrym miejscem do prowadzenia eksperymentów są stories. Po nich od razu widzisz jaki stosunek do Twoich treści mają czytelnicy. Oglądają dalej czy wyłączają? Oczywiście dobrze jest wtedy gdy niewielu ludzi “ucieka” po kilku sekundach. Nagraj kilka setów czegoś ciekawego, zobacz jak te liczby wyjść będą się zmieniały. I zobacz w tym motywację.

Odnośnie postów – zasięgi i wyświetlenia są bardzo ważne, bo oznaczają one, że Twoje posty nie trafiają do próżni. Że nie wpadają do czarnej dziury internetu, tylko ktoś je realnie odnajduje i ogląda. Że użytkownicy widzą Twoje publikacje. Z drugiej strony: no niestety, to że ktoś zobaczy Twój wpis, nic jeszcze nie oznacza. Może go zobaczyć i scrollować dalej. Spojrzeć i nie zapamiętać z niego zupełnie n i c.

Tak więc liczba komentarzy i zapisów powie nam więcej. Te działania wymagają świadomej decyzji. I są wyrazem docenienia Twojej pracy i to na nich powinniśmy się skupiać, analizując dane z różnych okresów.

Na dziś to już wszystko, ale możecie być pewni – o statystykach będzie jeszcze nieraz 🙂

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :

Leave a Reply