Tajniki Instagrama

Stwórz BIO, które robi wrażenie – co właściwie napisać w opisie na Instagramie?

Dzisiaj pora spojrzeć prawdzie w oczy – im mniej znaków mamy do wykorzystania, tym chcielibyśmy aby były bardziej dopracowane i przemyślane. Opisać siebie w kilkunastu zdaniach? Ciężko, ale do zrobienia. W 150 znakach? To już wyzwanie, szczególnie jeśli opis ma zawierać jeszcze adres mailowy i lokalizację, a to samo w sobie zabiera sporo cennej przestrzeni. I tym sposobem do wykorzystania pozostaje ok. 130 znaków. Jak je wykorzystać, żeby działały na naszą korzyść?

. Pierwsze wrażenie się liczy (i pierwsze spojrzenie na Twoje bio też!)

Odwiedzający nas profil w ciągu jednej dziesiątej sekundy tworzą sobie w głowie pierwsze opinie na nasz temat i oceniają czy chcą zostać na naszym koncie czy też nie. Jeśli korzystasz z Instagrama w konkretnym celu – nie tylko po to, aby wrzucać przypadkowe zdjęcia z danego dnia i dzielić się nimi z zamkniętym gronem 50 znajomych – naprawdę warto ten czas wykorzystać. Jak więc zrobić dobre pierwsze wrażenie i w minimalistyczny sposób wytłumaczyć kim jesteś i dlaczego warto Cię śledzić? Chodź, podpowiem Ci o moich spostrzeżeniach.

Czy Twoje imię jest na swoim miejscu?

W miejscu imienia (pod nazwą profilu) powinno być Twoje imię, najlepiej z nazwiskiem. To ułatwi odnalezienie Cię tym, którzy wiedzą kogo szukają. A ci, którzy chcą Cię znaleźć, najpewniej najpierw pomyślą o tym, żeby szukać Cię po oficjalnych danych – właśnie osobowych albo po nazwie Twojej marki / domeny. To być może brzmi banalnie, ale dlaczego o tym mówię? Nazwa Twojego profilu i Twoje imię i nazwisko (a raczej to co wpiszesz w tym polu), to to, co Instagram najbardziej uwzględnia podczas wyszukiwania. Jeśli wpiszesz ważne dane lub nazwę dalej, już w polu reszty opisu – te strefy będą nieaktywne i po wpisaniu tych nazw w wyszukiwarkę, wyszukiwarka nie zaproponuje szukającym Twojego konta.

Pochwal się swoimi umiejętnościami

Twój opis powinien wyjaśniać kim jesteś i czym się wyróżniasz. Często trafiam na profile ze zgromadzoną niemałą społecznością – czasami nawet 100 lub 200k – i w opisie widzę samo imię i kilka emoji. I główkuję kto to może być i czym się zajmuje – bo ani zdjęcia, ani żaden tekst mi tego nie tłumaczą, ani nawet nie sugerują. Celebrytka, aktorka, piosenkarka? Skąd ludzie wiedzą kto to, skoro jej profil jest tak tajemniczy?

Jeśli możesz pochwalić się konkretnymi zdolnościami, nietypowym zawodem albo zainteresowaniem – i rzutują one w jakiś sposób na to, co będziesz publikowała – go ahead, napisz o tym. Zastanów się co sprawia, że odróżniasz się od innych Kaś, Baś albo Agnieszek. Co odróżnia Cię od Twojej imienniczki, której opis głosi “Weronika, 28, Warszawa”.  Czy możesz pochwalić się czymś, co wyda się Twoim potencjalnym obserwującym ciekawe? Czymś, co przyciągnie do Ciebie ludzi zajmujących się tym samym co Ty? To nie tylko mała autoprezentacja, ale i autoreklama, która zadecyduje wiele razy o tym, czy ktoś trafiający do Ciebie przez przypadek, kliknie “follow”.

 

co napisać w bio IG
Zauważ, że wszystkie te trzy profile łączy wspólny mianownik.
co napisać w bio IG
Zawierają najważniejsze informacje o tym, czym dany twórca się zajmuje, jak i link do oficjalnego kanału / strony
co napisać w bio IG
Paula Jagodzińska może stać się przykładem pod wieloma względami - z marketingowego punktu widzenia, jej działania są bardzo dopracowane

Jak się z Tobą skontaktować?

Coraz więcej osób decyduje się na zostawienie w swoim opisie maila. Zaleta? Kontakt z Tobą będzie znacznie ułatwiony – pewnie, można zawsze zostawić wiadomość DM, ale niektórzy po prostu wolą maile (albo wygodniej im je napisać z poziomu komputera). To szczególnie istotne kiedy posiadasz rosnące konto, a w Twoich planach jest współpraca z markami.

. Wszystko od nowej linijki – jak stworzyć w opisie na Instagramie nowe akapity?

Kiedyś pisałam już o tym o tutaj. Na wszelki wypadek zostawię jednak jeszcze ekspresową podpowiedź – zawsze tworzę swój opis bio w notatniku. Tam dbam o wizualne aspekty i o to, żeby każda nowa część zaczynała się od nowego akapitu. Jeśli zrobicie enter bezpośrednio w aplikacji IG, ten enter nic nie da – wszystko i tak będzie wyświetlało się razem, tuż za sobą, bez odstępów. Dlatego często lepiej napisać w notatniku i później skopiować.

A teraz pora na mniej formalne dodatki, aby upiększyć Twój profil…

Bo Instagram to nie tylko miejsce na poważne wyznania, chwalenie się zawodem lub umiejętnościami, ale i świetna platforma, żeby wykazać się kreatywnością i pokazać swoją luźniejszą i zabawniejszą stronę, right? Nie możemy tak bardzo skupiać się na tym, aby Twój profil zdradzał, że po drugiej stronie siedzi osoba ambitna i kompetentna, że opis stanie się sztywny i zbyt szablonowy.

. Dodaj mały, estetyczny symbol

Jeśli chcesz dodać do swojego opisu mały obrazkowy element, ale nie chcesz użyć emoji lub po prostu żadna z nich nie pasuje – warto sięgnąć po minimalistyczną ikonę. Jest z czego wybierać – jedne będą dobrze wyglądały przy nazwie profilu, kiedy zajmujesz się poważnymi tematami, inne bardziej pasuję do lżejszych i bardziej rozrywkowych kont. Fajne źródło odnajdziesz tutaj.

. Zmień czcionkę jednego elementu w opisie

Generatory tekstu kuszą najróżniejszymi artystycznymi fontami – i jedno słowo w innej czcionce może być idealną kropką nad i i zwieńczeniem pracy nad naszym profilem. Jednak łatwo o pójście za daleko – i wstawić za duży fragment tekstu w nieczytelnym foncie. A to może skutecznie odstraszyć potencjalnych czytelników. Jeśli chcesz podpowiedzi jak w estetyczny sposób zmienić czcionkę jednego instagramowego elementu – tutaj napisałam o tym post 🙂

. Zmień okładki swoich instastories

To kolejny zabieg, który nie będzie Cię kosztował dużo czasu, a sprawi, że Twoje konto nabierze profesjonalnego i zadbanego looku. Niech będą w Twoim stylu i ulubionych kolorach, by profil był jeszcze bardziej spersonalizowany.

 

pistacjowatarta kasia pilch

Lista do odhaczenia – checked or not?

Przemyślany opis BIO to naprawdę wizytówka, która może przynieść nam sporo korzyści (i obserwujących). Zbliżamy się już do końca postu, więc sprawdźmy jeszcze szybko, czy zasłużyłyście na pochwałę (i nagrodę) i czy możecie odhaczyć najważniejsze kroki i być z siebie dumne! Za 6 odhaczeń zdecydowanie należy się duża kawa. Twoje bio:

  • tłumaczy kim jesteś i co robisz
  • zdradza czym się wyróżniasz
  • zawiera link do Twojej strony, kanału YT lub bloga
  • zawiera Twój adres mailowy
  • oddaje też kreatywny pierwiastek Twojej osobowości
  • kiedy czytasz ten opis wiesz, że gdybyś trafiła na niego na cudzym profilu, powiedziałabyś "to musi być ciekawy człowiek"

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :

Leave a Reply