Tajniki Instagrama

Aktualne limity i blokady na Instagramie – 2020

W minionym roku, najwięcej blogowych odsłon uzyskał wpis o limitach i blokadach na Instagramie – znajdziecie go tutaj – a że IG jest tworem żywym i ciągle ewoluującym, postanowiłam sprawdzić informacje i stworzyć nową aktualizację, zgodną z najświeższymi wieściami. Żebyśmy byli na bieżąco z liczbami, których lepiej nie przekraczać.

. polubienia

Najoficjalniej – bezpiecznie jest nie przekraczać liczby 60 polubień na godzinę. Szczególnie jeśli nasze konto jest stosunkowo młode i korzystamy z niego mniej niż 5 lat. Te z dłuższym stażem mają zazwyczaj “taryfę ulgową” i mogą polubić w ciągu godziny znacznie więcej zdjęć, ale też nie warto przesadzać, bo wiadomo – szaleństwo serduszkowe kończy się blokadą. A blokada na lajkowanie trwa od krótkiej chwili do aż kilku dni. Jeśli często będziemy dosięgać górnej granicy, algorytm instagrama może uznać nasze działanie za spam i wyznaczyć nam niższe limity (i wówczas jest ryzyko, że dostaniemy bana na tę funkcję nawet za 25 polubień w ciągu godziny).

. komentarze

Instagram pilnuje, żebyśmy nie pisali więcej niż 60 komentarzy w ciągu godziny – bo wówczas też uznaje nas za małych spamerów, a nie za doceniających piękno cudzych zdjęć sympatyków aplikacji.

System przeciwdziałający spamowaniu i naruszaniu zasad IG sprawdza też treść naszych komentarzy – ile zawierają słów, ile emoji i czy się nie powtarzają. Najbardziej podpadają mu oczywiście krótkie komentarze z dużą ilością serduszek czy uśmiechów, wysyłane w niemalże identycznej formie do kilku lub kilkunastu osób. Lepiej tego nie robić.

W jednym komentarzu możemy oznaczyć maksymalnie 5 osób – 6 oznaczenie nie będzie już aktywne. Plotki głoszą, że pisanie wielu komentarzy z oznaczeniami również może zostać uznane przez sztuczną inteligencję za podejrzane i spamoszerzące zachowanie.

. hashtagi

Najlepsza technika jest wciąż przedyskutowywana na wielu forach i grupach. Jedno jest pewne – maksymalnie możemy pod każdym zdjęciem wykorzystać 30 hashtagów. Najnowszym trendem jest dzielenie hashtagów na 3 kategorie i używanie 10 hashtagów o geolokalizacji (czyli np: #polskajestpiekna #polskiewidoki #polskiemorze i tak dalej), 10 generalnych opisujących zawartość zdjęcia i 10 bardzo niszowych i szczegółowych.

Ja ze swojego doświadczenia podpowiem, że kiedy wystukuję pod zdjęciem 30 hashtagów, mam wyższe zasięgi niż wówczas gdy ograniczam się do hashtagowego minimalizmu i wrzucam tylko 3 czy 4. Więc wbrew niektórym opiniom, myślę, że nie warto ich wcale szczędzić. Osobnym wątkiem jest oczywiście estetyka takiego opisu – i to czy mnogość tych tagów nie razi czytelnika. Na pewno kluczową kwestią jest tutaj długość całego postu – przy obszernym, treściwym tekście, dłuższa lista hashtagów nie powinna nikomu przeszkadzać 😉

. posty

częstotliwość publikacji

Zdaniem ekspertów – żeby zachować dobre zasięgi, najlepiej publikować – najmniej 1 zdjęcie tygodniowo, a maksymalnie – 20 tygodniowo. Są to jednak skrajne liczby i jak zawsze, harmonia leży gdzieś po środku. Mówi się, że jeden post dziennie, to najlepsza metoda, żeby nikogo nie zanudzić, ale też nie pozwolić o sobie zapomnieć.

długość postów

Tutaj złe wieści dla tych, którzy lubią popłynąć z rozmyśleniami i nie przejmować się ilością produkowanych słów – czyli i dla mnie! Możemy opublikować maksymalnie 2200 słów, łącznie ze spacjami. Sami oceńcie czy to mało, czy dużo. Moim zdaniem – często za mało, ale ja to ja 🙂 Nie martwcie się jednak, nie musimy samodzielnie liczyć każdego słowa, Instagram da nam znać, kiedy dobrniemy do dozwolonej granicy. Przekroczenie jej może prowadzić do cichego przeklinania pod nosem – bowiem nasze zdjęcie zostanie wówczas dodane bez żadnego opisu i hashtagów, a wklepany tekst może zostać bezpowrotnie utracony.

. obserwacje

Dla tych, którzy chcą śledzić (prawie) cały świat – też nieciekawa wieść. Maksymalnie możemy obserwować 7500 osób. To jednak wciąż zbyt wiele do ogarnięcia przez jedną osobę – na pewno nie zobaczymy wszystkich wpisów tych kont na naszej tablicy, nie ma na to szans. Mówi się, że najzdrowiej śledzić od 20 do 1 000 kont. Inaczej i tak nie będziemy nigdy na bieżąco z publikowanymi przez nie treściami!

Dla tych z was, którzy uprawiają ryzykowną grę o nazwie: follow unfollow – miejcie się na baczność, bo w ciągu godziny lepiej nie dodawać do obserwowanych więcej niż 40 kont. W 2020 ta tendencja będzie jeszcze bardziej ukracana, więc możliwe, że ten limit zejdzie jeszcze niżej. Chyba wszyscy jesteśmy już zmęczeni Instagramowymi gwiazdami, które jednego dnia nas obserwują, a drugiego już nie.

 

 

Metoda follow unfollow kiedyś mogła uchodzić na sucho – dziś skutkuje ograniczeniem zasięgu i podwyższonym ryzykiem blokad. Team Instagrama zorientował się, że to powszechnie stosowany trend, który trzeba ukrócić, by nie stracić tych “normalnych” użytkowników, którzy nie chcą być bloggerami ani influencerami, a codziennie bombarduje ich mnóstwo próbujących urosnąć kont, które przyznają bardzo interesowną obserwację na jeden lub dwa dni

nowe limity i ograniczenia instagram 2020
. nowości na tablicy

Na tablicy widzimy 200 postów. Jeśli więc obserwujesz tysiące różnych profili – już wiesz dlaczego pisałam, że nigdy nie będziesz na bieżąco z ich twórczością.

. przełączanie kont

Już od jakiegoś czasu Instagram umożliwia równoczesne zarządzanie kilkoma kontami (to zwłaszcza przydatne gdy pracujesz w social mediach i np. prowadzisz kilka kont firmowych). Maksymalnie można podpiąć 5 kont i przełączać się między nimi bez konieczności wylogowywania i ponownego logowania. Hasła zostają zapamiętane.

. publikacja filmów

Instagram nie sprzyja pełnometrażowym produkcjom – filmiki dodane w poście mogą mieć: najkrócej 3 sekundy, najdłużej 60 sekund. Instastories (jedna klatka) może trwać maksymalnie 15 sekund. Live / transmisja na żywo godzinę. A dla zapalonych relacjonujących – w ciągu doby można dodać maksymalnie 100 instastories.

Dobrnęliśmy do końca Instagramowych wieści. Warto co jakiś czas się im przyglądać, żeby nie zostać ukaranym niefajnymi blokadami – wiadomo, nieznajomość zasad szkodzi i tu. A publikowanie w mediach społecznościowych ma być jednak przyjemnością, a nie odliczaniem dni czy godzin do pożegnania się z banem.

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :

5 komentarzy

  1. szymon

    Styczeń 20, 2020 at 1:40 pm

    Cześć ,czy możesz napisać coś o tym jak fajnie i sprawnie zdobywać follow nie naruszając zasad instagrama ?

    1. Kasia Today

      Styczeń 20, 2020 at 5:48 pm

      Pewnie, to bardzo dobry pomysł na wpis. W tym tygodniu postaram się stworzyć post z moimi sprawdzonymi sposobami

  2. Kaudialolz

    Czerwiec 8, 2020 at 9:51 pm

    Ja dałam unfollow wielu kontom w 30 min, i teraz nie mogę dawać like, nie mogę zaobserwować, nie mogę dodać czegoś do relacji:(

  3. Kamila

    Styczeń 8, 2021 at 3:06 pm

    Cześć!
    Mam do Was pytanie dotyczące blokady. Niestety, w środę ok godziny 17:00 otrzymałam blokade na swoim Instagramie. Odpowiadałam na komentarze pod dodanym postem i pojawił się taki komunikat. Mimo iż staram się zawsze odpowiadać kilkoma słowami, nigdy samą emotką, aby algorytm nie potraktował mnie jako bota, stało się inaczej. Zaznaczę jeszcze, że z moim kontem nie są powiązane żadne aplikacje, które pomagają pozyskać follo lub like. Nie używam botów.
    Od tego czasu nie mogę ani skomentować postów innych uzytkowników, ani dodać zdjęcia z opisem (wtf).
    Szukałam odpowiedzi w internecie i sugerowano, aby przelogować się, zmienić hasło, zmienić wifi na LTE, usunąć i zainstalować ponownie aplikację. Wszystko to zrobiłam kilkukrotnie. Bez skutku.
    Zgłaszałam też problem przez kwestionariusz pomoc -> zgłoś problem.
    Czy wiecie, ile może potrwać taka blokada lub jak ją zdjąć?
    48 h? Tydzień? Oraz czy blokada zejdzie? W końcu napisane jest “spróbuj później”. Będę bardzo wdzięczna za pomoc i może historie związane z Waszymi problemami z tym serwisem ponieważ niestety jest ich coraz więcej, a Instagram traktuje coraz częśćiej zykłego użytkownika jako bota i spam.

    1. Magdalena

      Wrzesień 23, 2021 at 6:44 pm

      Hej! Udało Ci się odblokować te funkcje? Ja mam dokładnie ten sam problem, co Ty.

Leave a Reply