Przyznajcie się, czy na waszej liście mniejszych i większych marzeń znajduje się lot balonem? Szanse na to, że odpowiedź brzmi ‘tak’ są chyba niemałe, bo według statystyk, większość bucket lists zawiera ten podpunkt. I słusznie – widoki z lotu ptaka zapadają w pamięć, tworząc w niej tapetę z efektowną panoramą.
Gdyby ktoś zapytał mnie, czy mam ochotę na skok ze spadochronem, musiałabym to trawić przez co najmniej kilka tygodni. Ale lot balonem? Odpowiedź od razu brzmiała entuzjastycznie. W mojej głowie zaczęły wyświetlać się filmy o Kapadocji, które oglądałam podczas sesji na pierwszych studiach (w myśl zasady: jeszcze tylko dorwę na YouTube’ie relacje ze wszystkich miejsc, do których nie planuję szybko pojechać i mogę zacząć się uczyć).
18 listopada zerwaliśmy się skoro świt i pojechaliśmy na miejsce zbiórki. To tak w dużym skrócie i bez wprowadzenia, które jednak warto zarysować. Paula Gurazda, jedna z najpiękniejszych dziewczyn jakie znam, została zaproszona przez twórców aplikacji Less na podniebny lot. I zdobyła jeszcze dwa bilety dla osób towarzyszących: swojego chłopaka i dla mnie (za co raz jeszcze dziękuję!)
Jeśli i Wam marzy się taka przygoda – istnieją pewnie pytania związane z tym tematem, na które odpowiedzi nie są całkowicie jasne. Żeby trochę przybliżyć kwestie techniczne, przygotowałam 10 pytań, które usłyszałam po opublikowaniu na Instagramie relacji z tego emocjonującego poranka.
Co warto wiedzieć o podniebnym dryfowaniu balonem
- Czy latanie wypełnionym gorącym powietrzem jest przyjemne? Bardzo. Pozwala na krótkie przeistoczenie się (przynajmniej w myślach) w drona lub orła.
- Czy pogoda ma wpływ na lot?
- Zimą też odbywają się loty – ośnieżone powierzchnie z góry muszą wyglądać jak świat pokryty ptasim mleczkiem. Magia, jestem tego pewna. Trzeba niestety liczyć się z tym, że zimą pogoda bywa mniej stabilna, a więc istnieje większe ryzyko konieczności przełożenia lotu na inny dzień, bo wiatr może uniemożliwić bezpieczny start.
-
- Jak to w ogóle się dzieje, że balon nie spada? Tak naprawdę balony nie latają, a unoszą się w powietrzu. Nie mają napędu silnikowego. Gorące powietrze jest zawsze lżejsze i jest wypierane do góry – właśnie po to powietrze wewnątrz balonu podgrzewa się za pomocą palnika i butli gazowej. Co ciekawe, sterowanie balonem jest bardzo ograniczone. Balon nie ma żadnych hamulców. Kierunek lotu wyznacza wiatr
- Jak wyglądają przygotowania do lotu balonem? Trzeba zmontować balon – a konkretniej trzeba przygotować kosz, zamontować butlę, czyli instalację ogrzewania powietrza i napompować powłokę i wtłoczyć do niej rozgrzany gaz.
- Jak wsiada się do kosza? Wskakuje się do niego na samym końcu przygotowań.
- Czy to bezpieczne? Wielu ludzi śmieje się, że lot balonem jest najbezpieczniejszą atrakcją z całego lotnictwa. Oczywiście, zdarzały się wypadki, jednak nie były liczne i statystyki są optymistyczne (zwykle przyczyną wypadków śmiertelnych było zahaczenie o linie wysokiego napięcia). Z niespodzianek, warto zaznaczyć, że lądowanie jest trochę nieprzewidywalne – może zdarzyć się, że mocno uderzymy w ziemię. Lub balon przekoziołkuje i zatrzyma się na boku. W większości przypadków jednak nikt nie doznaje nawet najmniejszego uszczerbku na zdrowiu.
- Jak widoki? Widok z góry jest dosyć płaski, ale jednego nie można mu odjąć – jest zjawiskowy. Naładujcie aparaty!
- Czy podczas lotu jest zimno? Jeśli lecimy jesienią lub zimą – nie jest na pewno ciepło, ale cieplej, niż mogłoby się wydawać, bo spalany gaz daje trochę ciepełka.
- Ile trwa lot? Średnio około godziny. Tuż po starcie pojawiają się duże emocje, wszyscy są podekscytowani i robią zdjęcia. Później pierwsza fala uniesienia opada i tak naprawdę chwilę później okazuje się, że pora lądować. Jest oczywiście czas, aby się zrelaksować, patrzeć w dal, podziwiać z oddali miniaturowy ląd i cieszyć się ciszą i spokojem panującym na tej wysokości, ale mija w ekspresowym tempie.
- Jak wygląda lądowanie? Kiedy pilot znajdzie spokojne miejsce do wylądowania, zacznie opuszczać balon (zmniejszając ilość ciepłego powietrza wewnątrz). Miejsce do lądowania musi być płaskie, najlepiej aby było to pole.
- Ile kosztuje lot? W Polsce – od 600 zł. Jeśli znajdziemy gdzieś znacznie niższą cenę – lepiej nie ryzykować, bo gaz, instruktor, eksploatacja balonu, zezwolenia i oczywiście ubezpieczenia kosztują niemało, więc niższa cena byłaby podejrzana i powinna obudzić nasze wątpliwości. Bezpieczeństwo przede wszystkim 😉 W Azji loty balonem są tańsze niż w Europie – za lot w Laosie zapłacimy średnio 90USD. Natomiast za lot w Kapadocji zapłacimy ok. 170-250 euro. Latanie jest też ważną atrakcją turystyczną m.in w Luksorze, Dubaju, Hunter Valley w Australii, w Namibii (nad pustynią Namib Desert)
Pro tip: nie bój się być ostatnią osobą wchodzącą do kosza! Masz wtedy szanse na miejsce tuż przy brzegu, a więc z dostępem do lepszych widoków 😉
Leave a Reply