Fashion, Moda.Uliczna, Stylizacje

Beret w roli głównej- zasady noszenia, historia jego świetności i kiedy właściwie go ubierać?

Mówiąc o berecie, spotykam się często z dwiema reakcjami – bezwarunkową, szczerą miłością albo ogromną niechęcią. Zdaniem jednych to nakrycie głowy zamieni każdą kobietę w elegancką paryżankę, zdaniem drugich to zdecydowanie przereklamowany i nieco babciny trend. Jak pewnie wiecie – nie zasilam drugiej grupy, zdecydowanie bliżej mi do tej pierwszej. Rok temu berety nosiłam z jeszcze większym entuzjazmem, uzbierałam nawet w szafie małą kolekcję i miałam po jednej sztuce z każdego ulubionego koloru: biały, beżowy, szary, czarny, czerwony i wiśniowy.  Beretowa rodzina nieco się zmniejszyła, bo 2 z nich zaginęły w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach – wiecie jak to jest, wystarczy trochę nieuwagi podczas dnia wypełnionego kilkoma spotkaniami w mieście (a raczej mam nadzieję, że nie wiecie i tylko mi się to czasami zdarza, ciii). Przyznam, że widząc w centrum kobietę w berecie, dopowiadam sobie, że zna się na modzie i lubi klasyczny styl. Beretom nie sposób odmówić szyku – choć wiadomo, tutaj jak wszędzie, liczy się też to, czy pasują do całej reszty. Dziś przygotowałam dla was mały przewodnik po – moim zdaniem – ważnych beretowych zasadach. A na zdjęciach w rolach głównych malinowy beret i moja modelka – Kamila Libelula.

. Kto zaczął nosić beret pierwszy i jak wygląda grono jego wielbicieli?

W wielu środowiskach uznaje się, że powstał w czasów Basków, z którymi jest często kojarzony. Historycy kłócą się jednak, że to nieprawda i że beret służył ludziom już w czasach starożytnej Grecji i Rzymu. Począwszy od 1880 cieszył się niewątpliwym powrotem do praktycznych trendów i przyozdabiał wiele kobiecych głów. Film Bonnie & Clyde miał w tym niemały udział. Magnetycznie ciągnęło do niego artystów i ludzi mody. Pablo Picasso nie tylko przykrywał swoją głowę beretem, ale też często przyodziewał w beret bohaterki swoich obrazów. Kate Moss podkreślała nim swój nonszalancko casualowy styl, Twiggy często przy jego pomocy eksponowała piękną, szczupłą twarz z ogromnymi oczami, a projektanci Diora uwielbiają nakładać go na włosy modelek. Moją faworytką i osobistą niekwestionowaną #1 wśród fanek beretów jest Brigitte Bardot. Jeśli też chcecie zainspirować się stylem tych ikon – zajrzyjcie trochę niżej.

picasso w berecie
historia beretu
picasso w berecie
picasso beret historia
historia beretu inspiracje
historia beretu inspiracje
historia beretu inspiracje
historia beretu inspiracje

Światowe ikony stylu – a wśród nich Audrey Hepburn, Catherine Deneuve i Kate moss – lubiły dodać sobie owego ikonicznego stylu, właśnie łącząc prosty, wręcz unisex styl z tym kobiecym okryciem głowy.

Sięga po niego też chętnie Kate Middleton – podczas wielu publicznych wystąpień i powitań można dostrzec na jej royal głowie klasyczne, eleganckie berety.

jak nosić beret z czym

. Z jakimi ubraniami zestawić beret?

Beret uznawany jest dziś za kwintesencję francuskiego stylu – warto więc postawić na nawiązanie do paryskiej elegancji i wpleść go w zestawy w tymże klimacie. Nie potrzebujemy nic bardzo wyszukanego czy trudno dostępnego – często wystarczy biały t-shirt, apaszka, czerwień na ustach and voila! Zimą i jesienią sprawdza się natomiast prosty płaszcz, jeansy i właściwie nic więcej do modowego szczęścia nam nie trzeba.

jak nosić beret z czym
Czarna bluzka + czarny beret - takie zestawienie zawsze wygląda spójnie // Obok Oljaryz też w czarnym berecie, ale z rockowym vibem
jak nosić beret z czym
Tayolor Lashae pokazuje na swoim profilu jak sprawić, by beret nie wyglądał za grzecznie
jak nosić beret z czym
A może by tak poeksperymentować z mniej typowymi kolorami? Jaskrawe barwy odebrałyby beretowi elegancji, ale stonowana zieleń jest bezpieczna
Patiness (Patrycja Rychlik) przełamuje swoją stylizację czerwonym nakryciem głowy - z jej delikatną sylwetką takie sety zawsze wyglądają efektownie

. Czarny beret – kwintesencja klasyki

Jeśli nie chcecie eksperymentować, najbezpieczniejszym, a przy tym naprawdę szykownym we właściwie każdym zestawieniu, będzie czarny beret. Tutaj wątpliwości czy wszystko do siebie pasuje i czy jest spójnie kolorystycznie można odsunąć na bok – taka stylizacja niemalże zawsze się uda. Osobiście najbardziej lubię połączenie czarnego beretu z białą koszulą.

jak nosić beret
Źródło: Vogue.com
inspiracja jak nosić beret
Karolina Maras / karolinamaras.com
inspiracja beret krótkie włosy
Vogue.com

. Nasza propozycja wplecenia beretu w stylizację na chłodniejsze dni

Razem z Kamilą zrealizowałyśmy sesję mającą na celu ukazanie uniwersalności beretu. Recepta na prostą, ale i efektowną odsłonę jesienno-zimowej mody? Płaszcz w stonowanym kolorze, pleciony koszyk i beret. All you need.

jak nosić beret inspiracje
jak nosić beret inspiracje
jak nosić beret inspiracje
jak nosić beret inspiracje
jak nosić beret inspiracje
jak nosić beret inspiracje
jak nosić beret inspiracje
jak nosić beret inspiracje
jak nosić beret inspiracje

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :

Leave a Reply