O książkach

Fenomen Cleo Wade (+7 fragmentów z jej książki, które mocno dają do myślenia)

Cleo Wade

 
I jej krótkie formy, które są nawet nie tyle magicznie poetyckie, co wybitnie życiowe i potrafią zmienić spojrzenie na świat (tak myślę).

         Są takie motywacyjne cytaty, których wszyscy mamy już po uszy. Są też takie, które czytamy i myślimy sobie “jak genialnie ujęte i jak celnie zauważone”. Oczywiście sztuką jest w gąszczu treści, często wszędzie zwielokrotnianych i powielanych, odnaleźć te reprezentujące drugą grupę. Nie jest to łatwe, nie ukrywajmy. Dlatego właśnie zawsze się cieszę gdy w ręce wpadają mi słowa, które brzmią jak świeże myśli. Słowa, które wzbudzają realne emocje, zamiast reakcji “ale to już było”. Czasami nie dziwię się, dlaczego ludzie przewracają oczami, kiedy słyszą o inspirujących cytatach. Po prostu nam się przejadły, bo czasami nie wierzymy, że coś może nas jeszcze zaskoczyć. A może. Mnie zaskoczyła twórczość Cleo Wade – i po prześledzeniu jej historii, well, okazało się, że nie tylko mnie. Śledzę Cleo na Instagramie od dobrych kilku lat, kiedyś namiętnie pinowałam i zapisywałam słowa, którymi dzieli się na tej platformie ze światem, a w tym roku na polskim rynku została wydana jej książka. I dziś chciałabym też wam trochę o niej opowiedzieć, dzieląc się słowami, do których przypięłam odznakę ulubionych.

. Kim w ogóle jest Cleo?

            Kobietą z krwi i kości, to na pewno. Kobietą wyczuloną na krzywdę innych, ceniącą sobie empatię jako najwyższą wartość – tak ją widzę, kiedy czytam jej przemyślenia. Jest też piękną kobietą. Pracowała również jako modelka – i to nie dla byle kogo, bo między innymi dla Armaniego i Cartiera. Jej twarz zdobiła takie magazyny jak Vogue, Elle, New York Times. Dzięki swoim wszechstronnym zdolnościom znalazła się na listach najbardziej wpływowych ludzi na świecie – jej nazwisko zostało wpisane na listę 50 kobiet Ameryki z największą siłą przebicia, jak i na listę 100 najbardziej kreatywnych ludzi biznesu.

cleo wade recenzja mowa serca
cleo wade książka pobierz
mowa serca recenzja pobierz cleo wade
mowa serca recenzja cleo wade wydawnictwo muza blog

                 Powracając jednak do jej literackiej twórczości i słów, którymi dzieli się ze światem. Cleo jest poetką i pisarką tak pełną zaraźliwej energii, że warto przeczytać jej refleksje choćby po to, by zaczerpnąć trochę tego niepohamowanego optymizmu do świata. Nasz jest jednak zazwyczaj pohamowany, więc myślę, że każdy z nas często takiego kopa potrzebuje, co? Cleo w ogóle wie jak znaleźć właściwe słowa, by wszystko zgrabnie opisać. By podnieść na duchu. Jak deklaruje w wywiadach, a ja jej wierzę,  jej misją jest to, by tworzyć treści, które niosą bezwarunkową miłość, akceptację i uprzejmość. Moje najnowsze spostrzeżenie: po jej książki warto sięgnąć wtedy, gdy wszystko wali się nam na głowę, jak i wtedy, gdy wszystko jest w porządku, ale i tak potrzebujemy małego podniesienia na duchu. To taka kompilacja ciepłych słów, napisanych przez wyjątkowo uduchowioną kobietę, która jest oazą spokoju (tak wnioskuję po lekturze jej książki i po obejrzeniu kilkunastu wywiadów). Po przeczytaniu 200 stron od Cloe zyskuje się zupełnie inną perspektywę na relacje, przyjaźnie, życie i jego możliwości. Wartościową, pokrzepiającą perspektywę.

 Co ciekawe, Cleo wydała niedawno swoją drugą książkę “Where to Begin: A Small Book About Your Power to Create Big Change”. Niestety pewnie jeszcze trochę poczekamy, zanim pojawi się na polskim rynku, ale warto też po nią sięgnąć w oryginale, bo nie wiem jak wy, ale ja zawsze uważam, trochę z bólem serca, że część genialności każdej książki ulatuje podczas tłumaczenia, bo zostaje lekko przeinaczona. Albo zostają użyte słowa, konstrukcje, które nie do końca wyrażają to samo, oddają puentę myśli autora. Oryginał to oryginał.

mowa serca cleo wade recenzja
mowa serca cleo wade recenzja

Książka, a przynajmniej jej polskie przełożenie, kierowana jest do kobiet, użyte formy są formami żeńskimi. Cleo to feministka, walcząca aktywnie o równouprawnienie kobiet (nie zapominajmy, że o to właśnie w feminizmie chodzi, bo wielu ludzi rozumie to inaczej), pewnie dlatego tłumaczka uznała taką formę za najbardziej właściwą. Po angielsku, w oryginale, książka jest unisex.

A teraz pora na garść ciekawostek o Cleo Wade: wielokrotnie przemawiała podczas paneli Ted Talk. Te wystąpienia można odnaleźć na Youtube’ie i naprawdę warto przesłuchać (a przy okazji chłonąć jej akcent). Fakt nr 2: pomimo tego jaką popularnością się cieszy, nie lubi przekraczać swojej granicy prywatności i bardzo strzeże swojego życia prywatnego. Nigdy nie wyznała kto jest jej życiowym partnerem – krążą po sieci plotki, że jest to senator New Yersey (teraz również kandydat na prezydenta), Cory Booker, ale Cleo nigdy tego nie potwierdziła i ucina wszelkie rozmowy, które schodzą na zbyt intymne tematy.

. Fragmenty “Mowy serca”, które dają do myślenia (przynajmniej mi mocno dały)

1. Kiedy znamy swoją wartość i umiemy ją zakomunikować, potrafimy nauczyć innych, by szanowali to, co wnosimy. Jedną z najlepszych rad, jakie w życiu otrzymałam, dał mi mentor w mojej pierwszej prawdziwej pracy w Nowym Yorku: Nie czekaj aż ktoś Ci powie, ile jesteś warta. To Ty musisz być tą pierwszą osobą, która zna swoją wartość i ma w tej kwestii coś do powiedzenia.

2. Zmiana jest konieczna. Jest ważna. To ona sprawia, że życie jest ekscytujące.

3. Regularnie i świadomie odświeżaj swoje cele. Pomoże Ci to bez przerwy czuć się zmotywowaną i pełną inspiracji.

4. Zasługujesz na swoje marzenia. Kto mógłby je spełnić, jak nie Ty?

5. To, że ktoś się z nami nie zgadza, nie oznacza, że jest przeciwko nam. Kiedy zrozumiemy, że życie bez konfliktów jest niemożliwe, można zacząć postrzegać każdy konflikt jako okazję do otwartej interakcji z innymi.

6. W moim rodzinnym mieście zobaczyłam kiedyś tabliczkę: świętuj wszystko, co się da. Zachowałam te słowa w głowie i stały się moją codzienną mantrą. Myślimy często, że wdzięczność jest wielką i skomplikowaną koncepcją, ale ona wcale taka nie jest. Jest dziękowaniem za wszystko i wszystkich, którzy pozwalają Ci brać udział w swojej stale tworzącej się historii.

7. Jednym z najważniejszych sposobów na okazanie miłości sobie samej jest otaczanie się kochającymi ludźmi. Kiedy kochasz samą siebie, szanujesz przestrzeń, jaką zajmujesz w świecie. Rozumiesz, że nikt, kto wysysa z Ciebie energię, ciągnie Cię w dół, sprawia, że czujesz się nieistotna, albo okazuje Ci brak szacunku czy miłości, nie ma prawa zajmować Twojego czasu.

                   Lubię mądre kobiety, lubię bardzo te, które się tą mądrością dzielą. Nie zawsze mamy w bliskim gronie taką koleżankę – więc możemy uczyć i chłonąć wsparcie z książek albo wywiadów. Myślę, że warto. Niezależnie od tego czy przechodzimy obecnie przez trudny etap życia, czy po prostu szukamy myśli, które pozwolą uczynić codzienność jeszcze bardziej świadomą i pozytywną, książki Cleo mają moc. Kto przeczytał, ten wie.

mowa serca cleo wade recenzja
mowa serca cleo wade recenzja

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :

Leave a Reply