Motywacja i inspiracja

Dwie garście inspirujących refleksji o miłości

Są takie słowa, które trafiają celniej, niż kulka snajpera. Mam nadzieję, że zadziałają inspirująco – i na was i na mnie – i zaczniemy patrzeć na uczucia jeszcze bardziej świadomie. Kiedy mam problem, lubię szukać słów ludzi mądrzejszych ode mnie – może i wam się przydadzą. Dzisiaj wygrzebałam ze starego archiwum z ciekawymi zdaniami, małą porcję dających do myślenia spostrzeżeń na temat związków. Szczególnie teraz, kiedy w nim nie jestem, mam okazję trochę sobie o tym pomyśleć i pokiwać głową słuchając Starowicza – psychologa/seksuologa, który pomimo wieku, zawsze trafia w sedno. Oczywiście są dziedziny, w których praktyka jest przyjemniejsza od teorii – i miłość na pewno jest jedną z nich… 😉 

 

Ludziom wydaje się, że tęsknią za związkiem. Za dotykiem. Za seksem. Za orgazmem. Za obecnością kogoś. W rzeczywistości wszyscy tęsknią za rozmową. Tyle, że tej rozmowy coraz częściej nie ma.

— Pokolenie Ikea: stajemy się zombie, którzy nie potrafią ze sobą rozmawiać 

„Miłość to nie tylko uczucie, to coś głębszego: stan, określona postawa wobec drugiej osoby, której przecież towarzyszą sytuacje konfliktowe (…). Ostrzegam przed patrzeniem na miłość przez różowe okulary. Dostrzeganie tylko pozytywnego bieguna stanowi zagrożenie dla niej samej. Rodzi to bowiem konkretne oczekiwania i nastawienia, że “ma być fajnie”. Każde negatywne przeżycie jest utożsamiane z brakiem lub zanikiem miłości.”

– Zbigniew Lew-Starowicz “O miłości” 

 

Amerykański socjolog John Lee stworzył klasyfikację na podstawie typologii starożytnych Greków. Wyróżnił sześć typów miłości: Eros, Storge, Ludus, Mania, Pragma, Agape.

  • Eros to miłość romantyczna, często od pierwszego wejrzenia, namiętna, intensywna, w której partnerzy mocno identyfikują się ze sobą, potrafią nawet nosić ubrania w tym samym kolorze. Chcą o sobie wszystko wiedzieć, celebrują ważne wydarzenia, które przeżyli wspólnie.
  • Storge to miłość bardziej przyjacielska niż namiętna, i chociaż erotyka potrafi w takiej miłości być źródłem dużej przyjemności, to będzie odgrywała rolę drugoplanową. Ta miłość przeważnie rozkwita powoli, ale za to trwać może bardzo długo, a partner staje się najważniejszym w życiu człowiekiem. Przywiązanie, duchowo porozumienie, rozmowa, wspólne zainteresowania, wspólne poglądy - to charakterystyczne cechy tego rodzaju miłości.

Vincent van gogh said “ you must love with a high, serious intimate sympathy, with a will, with intelligence, and you must always seek to know someone more thoroughly, better, and more”

cytaty o miłości

„Jeżeli wchodzą (pacjenci) do gabinetu, siadają i robią wrażenie, że to już jest koniec, robię test dystansu między nimi. Ustawiam ich w dwóch różnych punktach pokoju i proszę, żeby szli w swoją stronę. Gdzie się zatrzymają – to jest bardzo diagnostyczne. Jeżeli przestaną iść w odległości dwóch metrów od siebie, świadczy to o dużym dystansie. A jeśli idą i w pewnym momencie wchodzą na siebie, to widzę szansę dla tego związku.”

— Zbigniew Lew-Starowicz “O miłości” 

 

„Sukces związku zależy od wielu czynników. Z badań naukowych wynika, że udanemu związkowi sprzyjają: więź uczuciowa, udane życie seksualne, przyjaźń, przewaga podobieństw nad różnicami, pielęgnowanie uczuć, dialog, przezwyciężanie nudy i monotonii, umiejętność neutralizowania konfliktów.”

— Zbigniew Lew-Starowicz “O miłości” 

„Kiedy dotykamy kogoś z czułością, zmienia się nasza fizjologia oraz fizjologia dotykanej osoby. Zmniejsza się poziom hormonów stresu, odpręża się system nerwowy, zwiększa się odporność, polepsza się stan emocjonalny. Dlatego brak 8 przytuleń dziennie skazuje nas na różne choroby. 

. M o g ą   C i ę    t e ż    z a i n t e r e s o w a ć :